Європейський Союз про дискусії щодо земельної реформи в Україні: «Вкрай важливо застосувати захисні механізми до відкриття ринку»

Європейський Союз про дискусії щодо земельної реформи в Україні: «Вкрай важливо застосувати захисні механізми до відкриття ринку»

18.11.2019, 13:11

На основі поточних дискусій щодо реформи земельного ринку в Україні, Європейський Союз опублікував 13 листопада відповідну заяву.

«ЄС підтримує плани уряду відкрити ринок землі в Україні – крок, що здатен розкрити потужний потенціал української економіки», - йдеться в заяві ЄС.

«Разом з іншими міжнародними партнерами, ми готові запропонувати свій досвід та підтримку», - наголошується в заяві.

Також Європейський Союз підкреслив, що «вкрай важливо застосувати захисні механізми до відкриття ринку, щоб уникнути надмірної концентрації землі в руках кількох операторів».

Окрім цього, в заяві зазначається, що Європейський Союз «уважно оцінить умови, за якими функціонуватиме ринок сільськогосподарської землі, та як здійснюється контроль над захисними механізмами під час впровадження земельної реформи». 

«Дрібні фермери повинні знаходитися в центрі цієї реформи», - наголошується в заяві.   

ДОВІДКОВО:

Близько 84,8 тис. га сільгоспугідь можуть отримати громади Чернівецької області після старту ринку землі Держава контролює в Чернівецькій області майже в сім раз більше землі, ніж громади – 84,8 тис. га та 10,9 тис. га відповідно, повідомляють в Держгеокадастрі.

Згідно проектів земельної реформи, запропонованих урядом та парламентським комітетом з питань аграрної політики, державна земля має бути передана в управління громад. Адже земля – це місцевий ресурс, і розпоряджатися ним мають територіальні об’єднання. Крім того, є європейський принцип –повноваження органів місцевого самоврядування базового рівня мають розповсюджуватися на всю територію держави.

Після інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності було виявлено, що громади контролюють 2,2 млн га сільгоспугідь, а держава - 7,2 млн. га.

Ці цифри постійно зменшуються. За неповні чотири роки обсяги державних земель зменшилися на 10%, з 10,5 млн га до 9,4 млн. га.

Нагадаємо, що після набрання чинності у 2002 році Земельного кодексу у підпорядкуванні місцевих громад залишилося лише близько 12% території України – це землі, що розташовані здебільшого у межах населених пунктів. А от 88% земель (це ті, що за межами населених пунктів) є вотчиною органів державної влади – Держгеокадастру, районних та обласних державних адміністрацій та Кабінету Міністрів.

До 1 січня 2013 року функції щодо розпорядження значною частиною державних земель були у органів місцевої державної влади (РДА), а потім їх «тимчасово» передали до органів управління земельними ресурсами, які мали здаватися в оренду. Причому згідно з «Публічним звітом Держгеокадастру за 2017 рік» результатом передачі цим відомством в оренду земельних ділянок с/г призначення є 118,7 млн грн. при тому, що на утримання Держгеокадастру в той рік було витрачено близько 1 млрд грн.

Нагадаємо, що з початку 2018 року йде процес передачі землі громадам – за рік 646 громад отримали майже 1,5 млн гектарів землі. Але, на думку експертів, процес йде надто повільно, та на практиці громади стикаються з великою кількістю проблем та обмежень.

1