У Чернівцях вшановують пам'ять Василя Кожелянка

У Чернівцях вшановують пам'ять Василя Кожелянка

23.01.2022, 00:28

 Громадська ініціатива, яка живе і розвивається.

З гарним починанням виступили шанувальники творчості письменника Василя Кожелянка — вчені, історики, літературознавці, письменники та читачі, засновали 2021 року в Чернівцях Літературну премію імені Василя Кожелянка.

На зображенні може бути: 2 людини та у приміщенні

Ініціаторами заснування цієї літературної премії виступили Інга Кейван, Світлана Вардеванян, Максим Дупешко, Марина Лібанова.

Літературна премія імені Василя Кожелянка — це одна із проєктних ініціатив, що пройшли відбір у конкурсі на звання «Книжкової столиці України — 2022», оголошеного Українським культурним фондом.

Ця, створена громадськістю, літературна премія має на меті ініціювання та реалізацію активностей, які сприятимуть тому, щоб ім’я Василя Кожелянка стало одним із центральних культурних брендів Чернівців, символом «Книжкової столиці України — 2022» і точкою тяжіння літературно-мистецького, книжкового життя міста в ювілейний рік Василя Кожелянка, письменника, поета, драматурга і журналіста, який народився 65 років тому.

У Муніципальній бібліотеці імені Анатолія Добрянського в Чернівцях відбувся захід «Розмова про творчість та співтворчість» з Володимиром Сердюком — кінознавцем, кіносценаристом, прозаїком, драматургом, перекладачем, журналістом.

На зображенні може бути: 1 особа та текст

Довідково: Володимир Сердюк і Василь Кожелянко у співавторстві під псевдонімом «Чернівецькі казкарі» створили п’ять п’єс: «Лізикава», «Казки дідуся Фройда», «Солдатське щастя», «Пластиліновий метал», «Гільйотина». Володимир Сердюк також був видавцем однієї з книжок поезій Василя Кожелянка «Білий і рудий».

Під час цієї зустрічі з Володимиром Сердюком відвідувачі бібліотеки імені Анатолія Добрянського мали змогу поговорити про його різні творчі іпостасі, а також про творчі взаємини з Василем Кожелянком. Зустріч відбулася у теплій дружній атмосфері.

"Після закінчення морської школи я працював на риболовних траулерах мотористом. Крім того, що я романтик, я ще й хитрий. Знав, що ці траулери ходять на Північ. І коли вибирав, яку професію вибирати на траулері, зрозумів, що мотори завжди гарячі і там завжди тепло. А на Заполяр’ї це просто знахідка", - каже Володимир Сердюк.

Володимир Сердюк народився у Сторожинці на Буковині, зараз мешкає у Києві. Із Василем Кожелянком його поєднує тісна творча співпраця – під псевдонімом "Чернівецькі казкарі" вони удвох створили п’ять п’єс: "Лізикава", "Казки дідуся Фройда", "Солдатське щастя", "Пластиліновий метал", "Гільйотина". Володимир Сердюк був видавцем книжки Василя Кожелянка "Білий і рудий".

"Якось Василь прийшов до мене з проблемою: стверджував, що йому не пишеться поезія, жодного рядка не може написати, - згадує В. Сердюк. - Він дуже переймався цим, бо відчував, що не може без письменництва. Тоді я жартома порадив йому писати п'єси. Йому порада сподобалася. "Це ідея!2 - сказав Василь. І запитав, чи немає у мене якихось недописаних п'єс, щоб їх доробити. Я сказав, що є. Віддав йому. Він писав швидко і багато, по 14 сторінок на день. У мене ж це йшло дуже повільно. Вже скоро Василь мені приніс дописану п'єсу, я перечитав, що відверто не сподобалося, викреслив. Так з'явилася спільна п'єса "Гільйотина".

Увечері того ж дня, у Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука в Чернівцях, відбувся захід «Кожелянко. Інтерпретації», присвячений 65-літтю письменника Василя Кожелянка.

Під час заходу демонструвався документальний фільм «Люди світла. Василь Кожелянко», створений Телерадіокомпанією ТВА 2019 року.

Відбулася також щира розмова присутніх з авторкою цього кінофільму Наталею Абрамовою про роботу над цією стрічкою, де також виступив Володимир Сердюк, зі спогадами про свого друга, співавтора, і редактора першого видання роману «Мистецтво вмирання».

Пам’ять — найбільш ненадійне джерело, але саме вона додає смислу тим, хто пам’ятає, продовжує життя тим, про кого пам’ятають.

Хоча пам’ять — це лише інтерпретації.

Усі бажаючі зможуть отримати більш детальну інформацію щодо Літературної премії імені Василя Кожелянка за наступними адресами:

Володимир Сердюк,

винятково для Newssky

Джерело: https://newssky.com.ua/literaturna-premiya-imeni-vasilya-kozhelyanka-eksklyuziv/?fbclid=IwAR1DkHyNxqO2S16o2AExDCZPe9TpLkI04KERPPqVL-EB_x7oK2-_ExKPOQU

та https://molbuk.ua/index.php?newsid=246497&fbclid=IwAR2KG4UhKcChGsEGM5rVKoV6l2LWoDyyISW4wD05KuUdKznYuDkehI82qWg

1