У Чернівцях водоканал є, а фахівців, які могли зробити діючий фалос Євдокименка, немає

У Чернівцях водоканал є, а фахівців, які могли зробити діючий фалос Євдокименка, немає

29.07.2021, 15:20

Постійни прориви на водоканалі конкретно дістали чернівчан. Адже відомо, що без води – і ні туди, і ні сюди. Та подібні негаразди у міському господарстві не могло не помітити і керівництво міста. Тож розв’язати їх запросили інженерів ізраїльської фірми BERMAD. Як повідомила пресслужба водоканалу, результатом перемовин фахівців КП «Чернівціводоканал» з інженерами ізраїльської фірми стали конкретні рішення по зменшенню проривів в місті та на водогоні «Дністер-Чернівці». 

Ось повідомлення відомчої пресслужби:

Ще 9 років тому ізраїльські інженери запропонували нашому місту рішення по протидії гідроударам, регуляції тиску в мережах та зонуванню водопровідних мереж Чернівців. Тоді ці проєкти з незрозумілих причин не були втілені. Тепер повертаємось до них з новим розумінням.

Уже перше рішення  встановлення вантузів, які стравлюють повітря в нашій іржавій трубі, дозволило безаварійно запустити водогін. Сьогодні, проаналізувавши стан мереж, основні пориви, місця та частоту їх виникнення, вирішили здійснити наступні невідкладні кроки:

* у певних точках водогону будуть додатково встановлені вантузи, які будуть стравлювати зайве повітря. Це допоможе максимально зменшити кількість поривів і попередить утворення вакууму в трубах;

* розділити мережі міста на зони тиску, в кожній встановити вузли регулювання, які будуть понижувати залишковий тиск в автоматичному режимі. Це допоможе уникнути гідроударів саме у внутрішніх мережах міста;

*встановити щонайменше 3 автономних вузли гідравлічного регулювання тиску з режимами роботи “День-Ніч” на таких вулицях, як Героїв Майдану – Комарова, Героїв Майдану – проспект Незалежності; Драгоманова.

У нової команди фахівців КП “Чернівціводоканалу” є абсолютне розуміння того, що треба протримати мережі до початку практичної реалізації німецького проєкту, яким передбачена їхня заміна. Труби не стають молодшими або міцнішими, тому замість того, щоб латати прориви, треба провести невідкладні інженерно-технічні заходи і зробити кількість поривів мінімальною.

Отже невдовзі, сподіватимемося, водоканал перестане штормити і чернівчани матимуть воду безперебійно. Хоча проблему якості питної це, на жаль, не вирішить. Утім, це – окрема тема для розмови. Нині ж виникає похідне запитання: куди подівалися наші спеціалісти водоканалу? І невже у нинішніх не вистачає розуму знайти вихід із ситуації, що склалася? Не повірю. Бо ще у пам’яті висококласні профі з «Кварцу» і «Гравітону», якими захоплювалися і закордонні специ. Як журналіст, я це знаю з перших вуст. Та й  доктор економічних наук Валерій Євдокименко не дасть збрехати: він завжди неймовірно гордився нашими спеціалістами цих найкращих у Союзі підприємств військово-промислового комплексу і казав, будучи першим секретарем Чернівецького міськкому партії, що його інженери можуть зробити все на світі, навіть, вибачайте, діючий фалос. Це я до того, що серед чернівчан можна знайти найвищого ґатунку професіоналів і для цього не треба нікого запрошувати з Ізраїлю. 

… За державу, панове, образливо. Ми ж не на пальмах живемо. А поводимося гірше за країни третього світу. Ну не можу я повірити в те, що у нас немає інженерів, які б не запропонували того, що їхні колеги-ізраїльтяни…  

Біду помітив навіть уряд 

Отже, недарма уряд України цими днями затвердив законопроєкт «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки. Як наголосив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, «уряд створює можливості для покращення якості питної води … будівництва, реконструкції, капітального ремонту водопровідних мереж, очисних споруд, мереж водовідведення тощо, – це надважливе завдання держави». Згідно із законопроєктом, на заходи із забезпечення населення питною водою у 2022-2026 роках планується виділити близько 28,5 млрд гривень. З них понад 16 млрд – кошти державного бюджету, ще 11 млрд грн – з інших джерел. На 2022 рік йдеться про фінансування у розмірі понад 3 млрд грн.

 А чернівецька мерія стрибнула… назад

Отже, крок вперед? Ні, навіть стрибок! Тим паче, що в тему і повернення саме зараз до призабутої реконструкції Чернівецького водоканалу, розпочатої ще кілька років тому. Та рух уперед по-чернівецьки виявився, як не прикро, стрибком… назад.  

Нагадаю: навесні 2019 року в рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні», фінансованого урядами Німеччини та Швейцаріїдо якого потрапили серед 6-ти міст України й Чернівці, тодішній чернівецький міський голова Олексій Каспрук та директор бюро Кредитної установи для відбудови (KfW) Лутц Хорн Хааке підписали фінансову угоду на суму 350 тисяч євро від уряду Федеративної Республіки Німеччина на модернізацію систем водопостачання нашого міста. Передбачалося виконання низки робіт з оптимізації системи водопостачання міста. Зокрема, реконструкція й модернізація окремих її об’єктів — водозаборів, насосних станцій, станції водоочищення та резервуарів чистої води. А також заміну аварійних ділянок магістрального водогону. 

До слова, ще тоді звернула увагу на те, що левова частка коштів німецького банку розвитку KfW поверталася … німцям, тільки вже у вигляді зарплат їхніх консультантів, розробників документації тощо. Чимало виконавців певних проєктно-документальних робіт були також і з Київських науково-дослідних інститутів. Як відомо, цей спільний проєкт реконструкції чернівецького водоканалу застопорився і лише прихід нового керівництва до міської ради дав йому друге дихання. 

Людмила Чередарик

Джерело:   (versii.cv.ua) та (versii.cv.ua)

1